Osvětová kampaň
Smrt blízkého člověka je nepochybně extrémní, přesto však zcela běžná lidská zkušenost. Do našich životů vnáší smutek, truchlení, konec určitého vztahu i hmatatelné blízkosti konkrétní osoby a také nás konfrontuje s nutností žít dál a v jistém ohledu i jinak.
Film Rok vdovy je možné nahlížet jako citlivou studii truchlení a vnitřní proměny člověka po ztrátě někoho blízkého. A také jako snímek o postupné emancipaci – nalezení nového smyslu a schopnosti pokračovat ve svém životě sama nebo sám za sebe.
Ačkoli film považujeme za médium, které dokáže značně komplexně uchopit složitá či přímo tabuizovaná témata a současně nabídnout prostor pro jejich reflexi, rozhodli jsme se distribuci Roku vdovy rozšířit o kampaň #vaspribehnekonci a nabídnout tak sdílený prostor pro to společně mluvit, ptát se, prožívat.
Kampaň #vaspribehnekonci otevírá témata související se ztrátou blízké osoby a truchlením na úrovni jednotlivců i společnosti a také napříč generacemi.
Prostřednictvím besed a diskuzí, které jsou součástí vybraných projekcí filmu Rok vdovy a které doprovází jeho tvůrci, herečky, herci i odborníci z řad terapeutů, psychosociálních pracovníků a poradců z vybraných organizací, hovoříme o tom, jaký typ podpory člověk po ztrátě blízkého člověka potřebuje v rámci rodiny, přátel i institucí.
Projekce doplněné besedami nabízíme také středním školám – cílíme zejména na studentky a studenty vyšších ročníků gymnázií, zdravotnických škol a středních škol se zaměřením na sociální péči a služby. Pedagogové mají možnost pro otevření dialogu se studenty využít metodický list zpracovaný pro tento účel poradnou Vigvam, která se specializuje na pomoc pozůstalým.
Díky odborné podpoře neziskové organizace Cesta domů nabídneme na našich stránkách praktické rady a informace, které v těžkých chvílích mohou pomoci a podpořit ty, kteří ztrátou blízkého člověka zrovna procházejí či v nedávné době prošli, nebo jsou někomu takovému nablízku.
S ambasadorkami a ambasadory naší kampaně natáčíme také video rozhovory o jejich zkušenostech s truchlením, hledáním stability i o tom, kam může člověka ztráta někoho blízkého posunout.
Kampaň #vaspribehnekonci probíhá pod záštitou první dámy Evy Pavlové.
INFORMACE O KONCI ŽIVOTA
Odbornou péči a podporu lidem na konci života a těm, kdo o ně pečují, poskytuje nezisková organizace Cesta domů. Provozuje domácí hospic a poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny. Vydává knihy o tématech spojených s koncem života a vzdělává v nich odbornou i laickou veřejnost. Přispívá také ke společenským změnám s cílem zlepšit péči o lidi na konci života.
Cesta domů provozuje informační a poradenský portál Umírání.cz. Najdete zde mnoho rad a praktických informací k péči o nevyléčitelně nemocné a umírající i pro období po ztrátě blízkého člověka. Informace mohou pomoci a podpořit ty, kteří ztrátou blízkého člověka zrovna procházejí či v nedávné době prošli, nebo jsou někomu takovému nablízku.
INTERNETOVÁ PORADNA
Informace ohledně péče o nevyléčitelné nemocné můžete hledat také v online poradně na portálu Umírání.cz. Na dotazy odpovídají pracovníci Cesty domů a externí odborníci. Dotazy jsou tematicky rozdělené. Pokud nenajdete odpovědi na své otázky pomocí vyhledávání, můžete položit vlastní
ADRESÁŘ SLUŽEB
Na informačním portálu Umirání.cz najdete aktualizovaný adresář služeb souvisejících s péčí v závěru života, dostupných na území České republiky. Můžete si zde vyhledat poskytovatele služeb ve vašem regionu. Zahrnuje také kategorii „Provázení a poradenství pro pozůstalé“.
PORADNA CESTY DOMŮ
Poradna Cesty domů poskytuje informace a podporu vážně nemocným a osobám pečujícím o nevyléčitelně nemocné a umírající. Informuje o službách Cesty domů, možnostech péče a o navazujících službách. Provází ty, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého.
Poskytujeme doprovázení a psychickou podporu lidem, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého, i lidem, kteří přemýšlí, jak podpořit blízkého pozůstalého nebo o něj mají obavy. Podporu u nás nacházejí i lidé v situaci, kdy pečují o blízkého v závěru života nebo očekávají, že jejich blízký zemře. Provázíme dospělé, kteří chtějí pomoci truchlícím dětem. Nabízíme čas a prostor na rozhovor o situaci, o prožívání, o nemocném či zemřelém, o projevech zármutku a o tom, co může člověku pomoci truchlením projít.
Služby poskytují poradenští (sociální) pracovníci pro klienty z celé České republiky. Konzultace probíhají telefonicky, on-line nebo osobně v Praze; na osobní konzultaci je třeba se předem objednat.
INFORMAČNÍ MATERIÁLY Z CESTY DOMŮ
V péči o nevyléčitelně nemocné a umírající i v době po ztrátě blízkého člověka vám mohou
pomoci brožury vydané Cestou domů a další zdroje.
- Můžeme Vám poradit? – praktická pomoc pro pozůstalé při vyřizování úředních záležitostí
- V době zármutku – průvodce časem truchlení a vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka; aktualizované vydání zahrnuje i kapitoly věnované truchlení dětí a
- Děti truchlí jinak – jak děti provést obdobím smutku a truchlení
- Puberťáci truchlí po svém – jak pomoci dospívajícím projít obdobím smutku
- Taháky pro táty: jak dál, když dítěti zemře rodič – informační leták pro otce
- Co zařídit před smrtí – základní informace k tomu, jak ovlivnit skutečnosti, které
nastanou po úmrtí
KNIHY NAKLADATELSTVÍ CESTA DOMŮ
Sally Douglas, Imogen Carn: Na zdar smutku – kniha dvou australských autorek o truchlení a ztrátách v našich životech; navazuje na podcast Good Mourning
Gary Andrews: Milá Joy – něžná a dojemná kniha o náhlé smrti milované manželky Joy ve formě kresleného deníku; autor jej nadále udržuje na Instagramu
Earl A. Grollman: Slon v pokoji – kniha o smrti a zármutku je určena hlavně mládeži a mladým dospělým, ale poslouží pedagogům a každému, kdo potřebuje poradit, jak projít nebo pomoci někomu projít obdobím truchlení
The Dougy Center for Grieving Children: 35 způsobů jak pomoci truchlícímu dítěti –přehledná stručná knížka, kterou užije každý, kdo má nablízku dítě, kterému někdo zemřel
Laurie Krasny Brown, Marc Brown: Když Dinosaurům někdo umře – knížka, která dětem přibližuje těžké téma smrti, a přitom je půvabná a srozumitelná; může pomoci nejen doma, ale také ve školkách a na prvním stupni ZŠ
Martin Loučka, Jindřiška Prokopová, Petra Josefína Stibitzová: Sešit pro děti, kterým někdo umřel – pomůcka pro menší i větší děti, kterým někdo zemřel
Lucie Kocurová, ed.: Je smrt školou povinná…?! – články a rozhovory s psychology, pedagogy a rodiči k tématu jak mluvit s dětmi o smrti v rodině a ve škole, co dělat v případě úmrtí žáka, učitele či blízkého rodinného příslušníka žáka v kolektivu vč. krizového plánu, metodické listy pro práci s knihami aj.
Eliška Šmolíková: Když někdo umře – sešit pro mladší děti, kterým zemřel blízký člověk
Alena Scheinostová, ed.: Sebevražda… a jak dál?! – rozhovory nejen s odborníky, články, vzpomínky pozůstalých i těch, kteří se o sebevraždu neúspěšně pokusili, a kontakty na důležitá místa, kam se obrátit pro podporu
V kompletním katalogu titulů nakladatelství Cesta domů najdete další knihy pro menší i větší děti a jejich rodiče, odborníky i veřejnost. Nejen pedagogům je k dispozici také katalog metodických materiálů k vybraným knihám i tématům spojeným se ztrátou blízkého člověka.
DALŠÍ ODBORNÍ PARTNEŘI
Poradna Vigvam – bezplatná podpora pozůstalých dětí a jejich rodin.
Asociace poradců pro pozůstalé, z. s. – profesionální služby truchlícím klientům.
Lidé v závěru života nás naučili, že smířit se se smrtí je mnohem snazší, když je člověk spokojený se svým životem. Centrum paliativní péče vás zve na Preventivní prohlídku života. Jde o 10 otázek, které vám pomohou ohlédnout se za tím, jak žijete teď. Co myslíte, čeho před smrtí nejvíc litujeme? Že nevěnujeme víc času tomu, co je skutečně důležité. Proto přijměte naše pozvání a pošlete vzkaz svému budoucímu já.